//O PROJEKCIE
Wyzwania naukowe i wdrożeniowe w tak aktualnych obszarach badawczych jak:
nowoczesne zastosowania sztucznej inteligencji do analizy złożonych systemów,
inżynieria produkcji, automatyzacja i robotyzacja systemów produkcyjnych,
analiza dużych zbiorów danych, uczenie głębokie/maszynowe,
nowoczesne materiały (nanomateriały, metamateriały, materiały funkcjonalne),
rozwój sieci energetycznych typu smart-grid i wzrost poziomu wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz
wdrażanie technologii Przemysłu 4.0 wśród przedsiębiorstw regionu lubuskiego ze szczególnym uwzględnieniem zwiększania ich poziomu robotyzacji i automatyzacji oraz zrównoważonego rozwoju.
// Realizacja projektu
Cele szczegółowe projektu :
Realizacja projektu pozwoli na: zwiększenie potencjału badawczego zespołów naukowych, podniesienie poziomu jakości działalności naukowej oraz jakości kształcenia Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym przesunięciu tematyki badawczej w obszary najbardziej aktywne naukowo i perspektywiczne dla zastosowań.
Cel 1: Podniesienie poziomu jakości działalności naukowej i poziomu jakości kształcenia na rzecz trwałego wzrostu gospodarczego.
Cel 2: Wspieranie działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do rozwoju przełomowych innowacji.
Cel 3: Profesjonalizacja kadr dla rozwoju najnowszych technologii, podniesienia jakości wyników badań i poziomu jakości kształcenia.
Cel 4: Zwiększenie znaczenia prowadzonych badań w międzynarodowym środowisku naukowym – wzrost prestiżu Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Działania podjęte w ramach projektu będą prowadzone w synergii z projektami i badaniami prowadzonymi od wielu lat na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz będą uwzględniać interdyscyplinarną współpracę pomiędzy grupami badawczymi z czterech dyscyplin naukowych zaangażowanych w projekt. Co więcej, działania będą prowadzone we współpracy międzynarodowej, w tym z czołowymi ośrodkami europejskimi i światowymi.
Projekt przyczyni się również do zwiększenia skuteczności pozyskiwania środków na badania naukowe, zwiększenia jakości kształcenia na kierunkach przypisanych do dyscyplin naukowych zaangażowanych w projekt przez włączanie do programu kształcenia najbardziej aktualnej wiedzy naukowej, informacji o nowoczesnych technologiach i ich wdrożeniach, zaangażowanie uzdolnionych studentów w badania naukowe, wspieranie ich udziału w interesujących stażach czy praktykach.
Warto podkreślić wyjątkowy interdyscyplinarny charakter projektu, który obejmuje dwie dyscypliny z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych (astronomia i nauki fizyczne) oraz dwie dyscypliny z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych (automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; inżynieria mechaniczna), co gwarantuje bardzo wysoki poziom badań wzrost innowacyjności, ale również doświadczenie w zakresie współpracy z regionalnym przemysłem oraz w tworzeniu i wdrażaniu technologii.
Realizacja przedmiotowego planu przyczyni się do zmiany oblicza województwa lubuskiego w rozwoju innowacyjnego przemysłu i zielonej gospodarki m.in. w obszarach: „wytwarzanie maszyn urządzeń i części metalowych oraz konstrukcji i wyrobów spawanych”, „innowacje cyfrowe, ekoinnowacje, nowe materiały i technologie przyszłości w przemyśle”, „elektro-mobilności i zielona motoryzacja”, „odnawialne źródła energii” dzięki zbudowaniu czterech centrów najnowszych technologii i wiedzy w regionie lubuskim na Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ), tj.: